NERW 2 PW | Zadanie 8
Modernizacja programu studiów II stopnia na kierunku Informatyka Stosowana
Celem zadania jest gruntowna modernizacja kierunku studiów Informatyka Stosowana na poziomie magisterskim na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. W ramach zadania planowane jest przygotowanie programu i planu studiów, przygotowanie materiałów dydaktycznych do nowych, nieprowadzonych dotychczas na Wydziale przedmiotów, opracowanie skryptów do przedmiotów w tym instrukcji do ćwiczeń laboratoryjnych oraz modyfikacja materiałów dydaktycznych z wybranych przedmiotów już istniejących a będących istotnym uzupełnieniem nowo opracowywanych treści.
Głównym celem modernizacji programu kształcenia na kierunku Informatyka Stosowana jest zwiększenie oferty programowej dla studentów przez wprowadzenie dwóch nowych specjalności: Inżynierii Danych oraz Cyberbezpieczeństwa.
W efekcie intensywnego powiększania zasobów informacyjnych rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu przetwarzania i analizy danych, którzy będą w stanie je zrozumieć i pozyskać z nich jak najwięcej wartościowej i przydatnej informacji. Kilka lat temu narodziła się nazwa nowego zawodu „Data Scientist”, która definiuje osobę, która oprócz podstawowej umiejętności jaką jest analityka, czy prezentacja danych musi posiadać również umiejętności programowania oraz poruszania się w niespójnych, różnorodnych, często nieustrukturyzowanych zbiorach danych, co czyni ją bardzo pożądaną na obecnym rynku pracy. Jak podają bowiem niektóre źródła, w ciągu ostatnich 5 lat zapotrzebowanie na informatyków o tej specjalizacji wzrosło o niemal 350% i szacuje się, że wzrost ten utrzyma swoją dynamikę przez wiele najbliższych lat. Specjalność Inżynieria Danych będzie propozycją dla tych studentów, którzy swoją przyszłość chcą ukierunkować w stronę analityki danych. Jej absolwent posiadać będzie ugruntowaną wiedzę z zakresu algorytmów uczenia maszynowego, przechowywania, przetwarzania i wizualizacji ogromnych zbiorów danych. Wiedza zdobyta na specjalności Inżynieria Danych pozwoli nie tylko na szukanie zatrudnienia w firmach zajmujących się budowaniem oprogramowania, ale przede wszystkich przygotuje do pracy w działach analitycznych i badawczo-rozwojowych, gdzie połączenie zdobytej wiedzy statystycznej i algorytmicznej pozwoli na automatyzację procesów wewnętrznych i wyłapywanie wszelkiego rodzaju wzorców ukrytych w najróżniejszych rodzajach danych.
Zagadnienia związane zapewnieniem bezpieczeństwa działania systemów teleinformatycznych w obliczu zagrożeń związanych z działalnością zorganizowanych grup przestępczych, służb specjalnych wrogo nastawionych państw, czy też politycznie umotywowanych organizacji są kluczowe dla funkcjonowania współczesnej gospodarki jak i społeczności. Znajduje to odzwierciedlenie w aktach prawnych i działaniach, które są podejmowane przed organizacje międzynarodowe jak i rządy poszczególnych krajów. W Polsce również zostało podjęte szereg kroków w tym kierunku. Jednym z przykładów takich działań może być Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która jest aktem prawnym realizującym obowiązki ustanowione w dyrektywie NIS (ang. Network and Information Systems Directive) UE. W ramach struktur wojskowych Ministerstwo Obrony Narodowej powołało w roku bieżącym pełnomocnika ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Przedsiębiorstwa i organizacje odpowiedzialne za zapewnienie cyberbezpieczeństwa potrzebują pracowników odpowiednio wykwalifikowanych w tym zakresie, których mogą, a nawet powinny zapewnić im uczelnie. Nowa specjalność Cyberbezpieczeństwo na kierunku Informatyka Stosowana wychodzi naprzeciw tym potrzebom.
W ramach modernizacji zostaną opracowane programy i plany studiów oraz zmodyfikowane istniejące i wprowadzone nowe przedmioty związane z tymi obszarami kształcenia. Ponadto zostanie zmodernizowany program kształcenia ogólnego – przedmiotów wspólnych dla wszystkich specjalności – tak, by stanowił spójne programowo wprowadzenie a następnie uzupełnienie pakietu czterech obieralnych specjalności (dwóch istniejących, i dwóch nowych). Główny zakres realizowanych zadań będzie skupiony, poza opracowaniem programu, na przygotowaniu materiałów dydaktycznych do nowo utworzonych kursów oraz modyfikacji istniejących materiałów w kontekście ich zgodności z najnowszymi technologiami w obu dziedzinach – inżynierii danych i cyberbezpieczeństwa.
Dzięki przeprowadzonej modernizacji oferta programowa Wydziału Elektrycznego w zakresie informatyki rozszerzy się o dwa, opisane wyżej obszary o dużym i intensywnie rosnącym znaczeniu w szeroko pojętym obszarze technologii informacyjnych.