Zadanie 21
Modyfikacja programu kształcenia na studiach anglojęzycznych Environmental Engineering i Environment Protection Engineering (I i II stopień) na kierunku Inżynieria Środowiska
Podstawowym ogólnym celem podejmowanego zadania jest dostosowanie zawartości programu specjalności anglojęzycznych Environmental Engineering oraz Environment Protection Engineering prowadzonych na kierunku Inżynieria Środowiska, treści merytorycznych poszczególnych przedmiotów oraz sposobu ich realizacji do aktualnych potrzeb gospodarczych i społecznych na poziomie krajowym i międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem tych regionów świata, z którego pochodzi najwięcej studentów.
Cele szczegółowe obejmują:
- poprawę spójności programu kształcenia na studiach I i II stopnia,
- dostosowanie treści merytorycznych w przedmiotach podstawowych i specjalistycznych do potrzeb na krajowym i międzynarodowym rynku pracy,
- unowocześnienie treści merytorycznych w przedmiotach specjalistycznych i dostosowanie ich do współczesnych osiągnięć naukowych i technicznych,
- dostosowanie profilu absolwenta do aktualnego rynku pracy.
Planuje się opracowanie zmodyfikowanego programu kształcenia na studiach I i II stopnia w formie planów studiów, które zostaną zatwierdzone odpowiednimi uchwałami Rady Wydziału. Modyfikacja programu kształcenia będzie polegała na zmianach w treściach istniejących przedmiotów oraz na wprowadzeniu nowych przedmiotów w programach studiów na specjalnościach: Environmental Engineering i Environment Protection Engineering.
Do nowych i zmodyfikowanych przedmiotów przygotowane zostaną nowe sylabusy (karty przedmiotów), które również będą zatwierdzone odpowiednimi uchwałami Rady Wydziału. Zakłada się, że około 30% treści programowych będzie nowych. Przewiduje się opracowanie co najmniej 10 nowych lub zmodyfikowanych kart przedmiotów obejmujących zmiany w treściach merytorycznych lub w zakresie prowadzenia ich z wykorzystaniem nowoczesnych technik nauczania dla studiów I stopnia oraz co najmniej 10 nowych lub zmodyfikowanych kart przedmiotów na studiach II stopnia.
Do zmodyfikowanych lub nowych przedmiotów opracowane zostaną nowe materiały dydaktyczne w formie prezentacji do wykładów i instrukcji do ćwiczeń udostępnianych poprzez wydziałowy system udostępniania materiałów dydaktycznych Moodle.
Podstawową grupą docelową są studenci studiów anglojęzycznych I stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska na specjalności Environmental Engineering oraz studenci studiów anglojęzycznych II stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska na specjalności Environment Protection Engineering. Są to studenci polscy oraz międzynarodowi, przy czym na studiach II stopnia zdecydowaną większość stanowią studenci międzynarodowi pochodzący z różnych krajów świata (Indie, Chiny, Indonezja, Ukraina). Przewiduje się, że w zmodyfikowanym programie kształcenia będą uczestniczyli studenci dwóch roczników studiów I stopnia, przy czym z uwagi na czteroletni cykl kształcenia w trakcie trwania projektu studenci ci nie będą mogli zrealizować pełnego cyklu, aż do uzyskania dyplomu. Natomiast w trakcie trwania projektu w zmodyfikowanym programie kształcenia na studiach II stopnia wezmą udział dwa roczniki, przy czym jeden rocznik zrealizuje program w całości.
Nazwa jednostki odpowiedzialnej za realizację zadania:
Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska
Koordynator zadania: dr inż. Wiktor Treichel
Tel.: 0-22 234 5951, e-mail: wiktor.treichel@pw.edu.pl