Zadanie 14

„Nowoczesne kształcenie w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego na nowym kierunku Cyberbezpieczeństwo na studiach I stopnia”

Celem głównym zadania jest powołanie nowego kierunku studiów pierwszego stopnia Cyberbezpieczeństwo.
Cyberbezpieczeństwo jest stosunkowo młodą dziedziną integrującą w swojej podstawowej instancji wiele dyscyplin takich jak teleinformatyka, zarządzanie, prawo, etyka, psychologia, socjologia. Cyberprzestrzeń, jako wirtualny świat, łączący w sobie spektrum zjawisk, wykracza ponad zwykłą transpozycję świata fizycznego w świat maszyn, jest tworem,
w którym działają inne zasady, prawa niż te, które są naszym fizycznym otoczeniem np. nie są stosowane wprost zasady dynamiki Newtona. Nie mniej cyberprzestrzeń przenika się ze światem rzeczywistym i może być traktowana jako piąty żywioł.

Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni w poszczególnych obszarach życia, ma obecnie krytyczne znaczenie dla funkcjonowania różnych gałęzi gospodarki i administracji państwa, a także dla zapewnienia prywatności użytkowników sieci publicznych. Wydatki związane z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa sięgnęły w skali globalnej w 2011 r. kwoty 60 mld dolarów i przewidywano, że przez następne kilka lat będą co rok zwiększać się o 10%. Na rodzimym rynku pracy odczuwany jest obecnie wyraźny brak specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jest on artykułowany przez przedstawicieli różnych instytucji publicznych i podmiotów gospodarczych.

Proponowany nowy program studiów pierwszego stopnia będzie programem interdyscyplinarnym, maksymalizującym kompetencje zespołów badawczych Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych w obszarach teleinformatyki, elektroniki, automatyki i robotyki. Do typowo technicznego profilu zostaną dodane moduły dotyczące zarządzania, etyki, prawa oraz psychologii. Nacisk zostanie położony na praktyczne zagadnienia, przy preferowaniu pracy grupowej i motywowaniu do samorozwoju, które w cyberbezpieczeństwie jest konieczne, w związku z permanentnym pojawianiem się nowych ataków i metod zabezpieczeń.