Zadanie 19
Modyfikacja programu kształcenia na specjalnościach COWiG, COW i IG I i II stopień kształcenia kierunek Inżynieria Środowiska
Cel zadania:
Realizowany obecnie program kształcenia w systemie studiów trójstopniowych na kierunku Inżynieria środowiska wprowadzony został uchwałami Rady Wydziału Inżynierii Środowiska PW w latach 2006 -2007. Uwzględniał on obowiązujące w tamtym okresie tzw. „Standardy Ministerialne”, określające zarówno minimum treści merytorycznych jak i wymiar godzin. Na przestrzeni lat program kształcenia podlegał wielu zmianom, wynikającym zarówno ze zmiany wymogów prawnych, jak i pojawiania się nowych rozwiązań technicznych. Programy studiów nie były jednak poddawane pogłębionej analizie pod względem ich dopasowania do gwałtownie zmieniającego się rynku pracy, dynamicznego rozwoju technologicznego oraz dostępności nowych metod kształcenia.
Od wielu lat studenci I stopnia kształcenia na kierunku Inżynieria środowiska najliczniej wybierają specjalność „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Gazownictwo”. Jej kontynuacją na II stopniu kształcenia są dwie specjalności: „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” oraz „Inżynieria Gazownictwa”. Zadanie nr 19 projektu NERW stawia sobie za cel przeprowadzenie kompleksowej modyfikacji programu kształcenia równocześnie na I i II stopniu kształcenia na tych merytorycznie ze sobą związanych specjalnościach.
Pozwoli to na dostosowanie treści merytorycznych oraz sposobów realizacji programu kształcenia do potrzeb współczesnego rynku pracy. Na I stopniu kształcenia przewiduje się położenie nacisku na wyposażanie studentów w umiejętności praktyczne, związane z przyszłą pracą projektanta, inżynieria budowy, kierownika robót instalacyjno-sanitarnych, audytora energetycznego, technologa procesów cieplnych i chłodniczych. Jednocześnie założono, że program studiów na II stopniu kształcenia powinien rozwijać u studentów umiejętności analityczne i zarządcze oraz wywoływać u nich zainteresowanie innowacjami i pracą badawczą.
Sposób realizacji: Przewiduje się opracowanie około 30% nowych treści programowych. Będą one wprowadzane w formie nowych przedmiotów oraz jako modyfikacje zawartości merytorycznej przedmiotów istniejących. Szczególny nacisk zostanie położony na korzystanie z nowoczesnych technik nauczania (PBL, e-learning, rozwój kompetencji społecznych i współpracy w interdyscyplinarnych grupach projektowych). W pracach zostaną uwzględnione preferencje studentów w trakcie wyboru przedmiotów obieralnych oraz ich opinie wyrażane w trakcie ankietyzacji zajęć. Opracowane zmiany w będą konsultowane z pracodawcami oraz interesariuszami zewnętrznymi wydziału, zrzeszonymi w Radzie Konsultacyjnej.
Zakres zadania:
- Modyfikacja programu studiów COWiG I stopnia
- Opracowanie programu zajęć I st. (sylabus/karta przedmiotu)
- Przygotowanie materiałów dydaktycznych do zmodyfikowanych zajęć I st.
- Modyfikacja programu studiów COW i IG II stopnia
- Opracowanie programu zajęć II st. (sylabus/karta przedmiotu)
- Przygotowanie materiałów dydaktycznych do zmodyfikowanych zajęć II st.
- Wprowadzenie zmodernizowanego programu i realizacja kształcenia
Nazwa jednostki odpowiedzialnej za realizację zadania:
Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska
Koordynator zadania: dr inż. Jerzy Sowa
Tel.: 0-22 234 7428, e-mail: jerzy.sowa@pw.edu.pl